ГРУЗИЈА

Грузија за Св.Кирил и Методиј

საქართველო / Сакартвело

Грузија (грузиски: საქართველო / Сакартвело) е држава во Источна Европа.На запад, Грузија излегува на Црното Море, на север граничи со Русија, на југ со Турција и на исток со Азербејџан. Вкупната површина на Грузија изнесува околу 69.000 километри квадратни со население од околу 4.385 милиони жители. Главен град на државата е Тбилиси, додека официјален јазик е грузискиот јазик.

Историјата на Грузија започнува уште со старите кралства Колчис и Кавкаска Иберија и таа е една од првите држави кои го прифатиле христијанството во 4 век. Својата најголема економска и политичка моќ Грузија ја стекнала под раководство на кралот Давид IV и кралицата Тамар во 11 и 12 век. На почетокот на 19 век Грузија била припоена кон Царска Русија. По кратката самостојност како Демократска Република Грузија, државата била приклучена кон СССР во 1922, за да во 1991 година повторно стане независна и суверена држава.

Должина на рутата: 920 КМ
Времетраење: 5 дена
Предвидени места за посета:
Град Мтскхета: манастир Жвари, катедрала Светихховели
Тбилиси: Катедралата Света Тројца, Црквата Метехи, Тврдина Нарикала, Легтхахеви, улицата Шардени и неговата населба, Мостот на Мирот
Картли регионот: Сталин куќа-музеј,  пештерите Уплисткхе
Имерети регион: град Кутаиси, премин Рикоти, катедрала Баграти, академија и манастирГелати
Регион Кахети: Дејвид Гареја Монашки комплекс, град Сигнаги, манастир Бодбе;

Програма на патувањето:

21.05.2019 Вторник ДЕН 1: Битола-Солун-Кутаиси

Состанок на групата на Спортска Сала во 00.30 часот. Заминување за аеродром Солун лет за Грузија во 08,35ч (грчко време). Пристигнување во аеродромот Кутаиси до 12.10 часот – втор по големина град во Грузија. Трансфер во хотелот. Заедничка вечерна  прошетка во градот Кутаиси. Слободно време за вечера. Ноќевање 1.

22.05.2019 Среда ДЕН 2: Кутаиси-Мтсхета-Тбилиси
Појадок во хотелот. Заминување со автобус кон источна Грузија и посета на градот Мтскета попатно  со локалитетите на светското наследство на УНЕСКО – манастирот на Жвари  VIII век и катедралата Светицховели од 11 век. Прошетка низ уличките наредени со продавници за шарени сувенири во градот Мцхета. Заминување за Тбилиси. Разглед на Тбилиси: се посетуваат  сите главни атракции на градот. Катедралата Света Тројца (“Самеба”) изградена во 21 век. која воедно е и  главната православна катедрала во Грузија. Продолжување  до црквата Метехи од 13 век. кој се наоѓа покрај брегот на реката Мтквари. Возење до тврдината Нарикала со жичара. Тврдината Нарикала датира од 4 век од н.е., има извонредна локација со прекрасни панорамски поглед над градот Тбилиси. Прошетајте до Легватхеви (преведено буквално како “Слива Равина”) – прекрасно место со водопад и мала река. Прошетка во парк во близина на бањите на Сулфур, добро познати по своите лековити способности се наоѓаат во близина, улицата Шардени и неговата населба и плоштадот Мејдан со своите отворени кафулиња, галерии и продавници за сувенири. Преминете го Мостот на мирот – модерен стаклен мост во високотехнолошки стил. Слободно време на авенијата Руставели, каде што можете да  купите сувенири и ракотворби. Организирана  вечера во грузиски ресторан со народни изведби. Ноќевање 2.

23.05.2019 Четврток ДЕН 3: ТБИЛИСИ-ДАВИД ГАРЕЈА-БОДБЕ-СИГНАГИ-ТБИЛИСИ
Појадок во хотелот. Заминување за полупустината  Дејвид Гареа каде ќе ги истражиме манастирските комплекси и пештерите на Давид Гареја. Комплексот ги интегрира стотиците келии, живеалишта, цркви и капели кои се пресекуваат во карпите. Дел од комплексот е исто така лоциран во Азербејџан. Дејвид Гареја манастирот Лавра е основан во 6 век. од Свети Давид Гарели, еден од асирските монаси кои пристигнале во Грузија за да го рашират православното христијанство во регионите. Манастирот на пештерата Убабно од 9 до 16 век. содржи фрески со висока уметничка вештина, што ги направи суштински дел од светското богатство. Продолжување до Кахети – регионот за производство на вино од Грузија – и пристигање во Сигнаги. Сигнаги е мало гратче опкружено со дефанзивен ѕид од 18 век. Градот е познат како “град на љубовта” од локалното население. * По желба дегустација на вино во локалната винарија Сигнаги. Вечера во сигнагиско локално семејство со вино. Враќање назад во Тбилиси. Ноќевање 3.

24.05.2019 Петок ДЕН 4: ТБИЛИСИ-ГОРИ-УПЛИСТИКЕ-КУТАИСИ 

Појадок во хотелот. Заминување кон градот Гори – центарот на регионот Картли. Советскиот лидер Сталин е роден во Гори и ги поминал првите неколку години тука. Денес, неговата куќа функционира како музеј кој ги претставува личните предмети на Сталин. Возење до Уплистхе пештерата која датира од 1 милениум п.н.е., и се наоѓа на околу 14 километри од Гори. По истражувањето на пештерите, ќе се вратиме на Запад преку преминот Рикоти – земјата на Златното руно. Можноост  да се направат неколку застанувања  на патот: на патеката постојат локални земјоделски пазари, продавајќи мед, печурки и овошје, како и можност за фотографирање на прекрасните предели. Пристигне во Кутаиси. Ден  за разглед и истражување на градот и неговата околина: Посета на две локации на светско културно наследство на УНЕСКО: Катедралата  Баграти 11-ти век, која се наоѓа во центарот на градот Кутаиси на врвот на ридот и Академијата Гелати и манастирот 12-ти век. со прекрасни мозаици внатре. Вечера. Ноќевање 4.

25.05.2019 Сабота ДЕН 5: КУТАИСИ-СОЛУН-МАКЕДОНИЈА

Појадок во хотелот рано изутрина. Трансфер до аеродромот Кутаиси до 05:40 часот. Лет за Солун. Посета на Солун со можност за слободно време, прошетка и шопинг. Заминување  за Македонија во попладневните часови. Пристигнување во Битола во вечерните часови. Организирани трансфери по градови.

Цена на аранжманот: 569 Еур/ 35,270 денари

ВО ЦЕНАТА НА AРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Организиран автобуски превоз Битола-аеродром Солун-Битола
• Авионски превоз Солун-Кутаиси со Wizzair (рачен багаж 55×40×23cm)
• Превоз со удобен автобус за сите денови;
Сместување во двокреветни и трокреветни соби во  хотелите:
• Хотелско сместување на база 4 ноќевања со појадок 

• 2НП  – во Кутаиси Хотел Баграти 1003  3 * http://www.georgianholidays.com/hotels/hotels-in-kutaisi/bagrati-1003-hotel-kutaisi
• 2НП во Тбилиси  Bridge Hotel Boutique 4* https://www.facebook.com/pg/BridgeHotelTbilisi/photos/?ref=page_internal

Оброци вклучени во цена:
• 4 x Појадок – на денови 2, 3, 4, 5;
• 1 x вечера со фолклорни изведби на ден 2;
• 1 x вечера во сигнагиско локално семејство на ден 3;
• 1 x вечера во грузиски ресторани на 4 ден;
• Вода (2 x шишиња по лице дневно)
Забава и други:
• Екскурзии во согласност со програмата
• Влезници во согласност со програмата
• Сите даноци и туристичка такса

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

• Виза за Република Грузија 20 УСД (не е потребна доколку поседувате валидна виза за САД, Австралија или Велика Британија)
• Патничко осигурување  360 денари
• Трансфери од останати градови во Македонија 10 Еур повратно
• Сите ручеци и вечерите на денови 1 и 5;
• Алкохолни пијалоци (освен во винаријата)
• Лични трошоци
• Доплата за голем куфер 10 кг во двата правци 30 Еур
• Услуги што не се споменати во оваа програма