ICONIC AEGEAN-3 ноќи

CELESTYAL е роденa во 2014 година, изградена на 85 години искуство од една од водечките туристички групи од Кипар. Седиштето е во Атина - срцето на античка Грција и портата кон Медитеранот. Селестиал брзо израсна во добитник на награди и на репутација број еден за избор за крстарења низ Грчките Острови и Источен Медитеран.

Што нè прави број еден? Нашата регионална експертиза. Ние водиме во начинот на претстава на одреден регион како никој друг со непобедлива мешавина од дестинации, времетраење и искуства на и надвор од бродот така што - соединети прават еден уникатен и незаборавен одмор.

Нашите бродови се средни, што значи може да се посетат пристаништа кои поголемите бродови не можат да си ги дозволат, па така можеме да понудиме уникатни помали неоткриени дестинации во нашите патувања. На нашите бродови имаат домашна атмосфера и помалку гужва. Нашите крстарења се насочени кон дестинацијата и престојуваме максимално време во пристаништата што Ви овозможува време да ги истражете познатите знаменитости, како и скриените скапоцени места. Имаме престој во некои места преку цел ден и ноќевања на одредена дестинација, особено кај нашите патувања со 7 и 14 ноќевања. Нашиот концепт е ALL INCLUSIVE и Ве заштитува од какви било скриени трошоци. Исхраната е на самиот брод, бесплатно домашно вино, пиво, безалкохолни пијалоци, чаеви, кафиња, коктели и одбрани брендирани жестоки пијалоци, две екскурзии на брегот и гратиси во нашите цени.Ние нудиме различно времетраење на крстарењата за да одговараат на сите Ваши планови за патување. Откријте ги Грчките острови на нашите 3 или 4 ноќни мини крстарења. Крстарење подолго на нашите 7 и 14-ноќни патувања низ грчките острови и источниот Медитеран.За некои патници, нивното крстарење е само бродот, за други - дестинациите се сметаат повеќе од било што, за трети - услугата и стилот, грижата и удобноста, но сепак, во Селестиал сите сме за едно цело искуство од почеток до крај - и доставување автентичност. И иако ние самите го кажуваме тоа, посетата на местата е прилично посебна. Без разлика дали сакате мини крстарење низ убава Егејска земја или имате желба да патувате подалеку, ќе бидете во најдобрите можни раце. Можеме да Ви ги покажеме прекрасните грчки острови, големи и мали, да Ве „потопиме“ во митовите и легендите за боговите, или да Ви понудиме само еден поглед на четири од седумте чуда на античкиот свет. Можете да ги следите стапките на Античките Грци, Римјани, Венецијанци, Османлии, па дури и Свети Павле. Ќе Ве однесеме до дестинациите како се епски, разновидни и возбудливи како Солун и Истанбул, Каиро и Кипар, Родос и Крит, Волос, Ерусалим, Лимасол и Миконос. Од Европа, источно кон Азија и јужно кон Светата Земја и Африка, Ве замолуваме да ни се придружите на незаборавно и извонредно патување и откривање.Со задоволство можеме да го објавиме воведувањето на Celestyal - искуствоto во нашата флота. Искуството на Celestyal има голем број на искуства на гости од сите возрасти, вклучува и шест места (ресторани) за исхрана, седум барови и салони, два базени, две џакузи, Beach - клуб, платформа за сончање и џогинг патека. Заокружувајќи го Celestyal Искуството ќе бидете дел од ноќни забави, казино, библиотека, соби за состаноци, бутици на самиот брод, сето тоа - дополнето со уникатен, специјализиран бар за вино и сирење што ќе служи како придонес кон почитта на медитеранските вина и сирења.Една од извонредните карактеристики на Celestyal Искуството е неговиот огромен (4.300 м2) панорамски спа -центар се шири низ две палуби, со комплетно опремена спортска сала што нуди поглед на океанот, бањи за таласотерапија, простории за масажа, сауни и низа термални апартмани. Импресивниот спа-центар исто така вклучува и салон за чаеви во јапонски стил, кој содржи широк спектар на ретки чаеви, вклучувајќи чаеви од лековити билки и планински чаеви.BEACH-клубот...ова отворено подрачје само за возрасни, посветено на гостите кои преферираат „wellness“  - нудат спокојна атмосфера што може да се најде само во најдобрите Грчки островски chillout - клубови на плажа. Beach - клубот може да се пофали со внимателна услуга за гостите, удобноста на премиум лежалките и шатори за сонце, додека џакузито е со infinity-поглед преку кон морската шир.Кога станува збор за целосна релаксација, ништо подобро од посета на бањата. Од кога ќе направите еден чекор внатре, започнува смирувачкиот амбиент и работи нејзината магија. Обновете се со масажи за глава и масажи на тело како што е Балискиот шиацу, класична Шведска масажа и ароматерапија како како и чистење на лицето, пилинг на тело со мед и шеќер, третмани со топли камења и обвивки од кал. Всушност, имаме сè за подмладување...бидете разгалени, занесени и разубавени, почувствувајте го стресот како испловува од Вашето тело и умот доживува целосно спокојство.

КРСТАРЕЊЕ Бр.1

  ICONIC AEGEAN

ТРАЕЊЕ : 4 ДЕНА/3 ALL INCLUSIVE НОЌЕВАЊА

Дестинација : АТИНА – МИКОНОС – КУШАДАСИ – ПАТМОС – КРИТ (Хераклион) - САНТОРИНИ

БРОД (Крузер) : CELESTYAL OLYMPIA

Можеби ова е кратко крстарење, но ќе бидете изненадени колку гледаме. Миконос и неговите познати ветерници, Кушадаси во Турција, точката за запирање за Ефес, местото на едно од седумте чуда на античкиот свет и чудесните грчки острови Патмос, Крит и Санторини. Вашето патување низ прекрасниот Егеј може да изгледа како сон до моментот кога ќе се вратите.

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :                                                                  ДЕТАЛИ од КРСТАРЕЊЕТО :

Исхрана на брод (all inclusive)                                                   6 пристаништа во 4 дена

Класични пијалоци – неограничено                                          Ноќи на Миконос и Патмос

Селектирани екскузии                                                                Неверојатната палата на Кносос на Крит

Забава на брод

Гратиси

ПРОГРАМА на ПАТУВАЊЕТО :Ден 1: Атина / Миконос - Го напуштаме историскиот и класична престолнина на Грција и исплови за нашата прва дестинација, прекрасниот остров Миконос, исто така познат како Остров на ветровите. Прошетајте вечерта низ атмосферскиот Стар град со неговиот беспрекорен варосани куќи, улички со ликвидации, убаво малку цркви и прекрасни ресторани на работ на водата. Несомнено ќе ја препознаете разгледницата на сликата бели ветерници кои седат рамо до рамо, со поглед кон морето.

Ден 2: Кушадаси / Патмос - Пристигнуваме во шарениот Турски град на море - Кушадаси наутро. Ова е крајбрежна порта до хеленистичките урнатини на Ефес, познат по едно од седумте чуда на Антички свет, Храмот на Артемида. Оваа екскурзија е вклучена во посета на ова место, една од несомнените незаборавни моменти од нашето патување. Патмос, еден од најсеверните острови на Додеканезите и еден најмалите, има свој шарм. Познато е по тоа што е претпоставена локација на визијата за Јован Крстител во Книгата на Откровението каде беше напишана. Повеќето научници велат дека ова е веројатно некој друг, но зошто да се расипе толку добра приказна?

Ден 3: Крит (Ираклион) / Санторини - добредојдовте на Крит, Најголемиот грчки остров, место на мистерија, митови и легенди. Има шанса да се вклучите во духовноста на градот Ираклион и некои необични археолошки о историски факти за Крит. Можете исто така да дознаете повеќе за уметноста и креативноста на Минојците. Вклучивме и комплементарна посета на палатата Кносос, некогаш дом на најстарата европска цивилизација и амбиент за легендата за грчкиот херој Тезеј и Минотаурот. Нашата одисеја продолжува додека поминуваме една вечер во Санторини, чие зачудувачко лице е веднаш препознатливо низ целиот свет. Сигурни сме дека Санторини ќе Ви го одземе здивот, со неговите високи предели, гроздовите од бело варосани куќи во главниот град Фира, и секако иконската сино-куполна црква во Ија. Не заборавајте да седнете во еден од многуте ресторани кои се лоцирани на работ на калдерата.

Ден 4: Атина - Се враќаме во главниот град по неколкудневната авантура и откривање. 

ДЕН ПРИСТАНИШТЕ ПРИСТИГАЊЕ ПОАЃАЊЕ
Петок Атина-Грција   13.00
Петок Миконос-Грција 18.00 23.00
Сабота Кушадаси-Турција 07.00 13.00
Сабота Патмос-Грција 16.30 21.30
Недела Крит-Хераклион-Грција 07.00 12.00
Недела Санторини-Грција 16.30 21.30
Понеделник Атина-Грција 06.00  
 
ICONIC AEGEAN – ЦЕНА по ЛИЦЕ за 3 ALL INCLUSIVE НОЌЕВАЊА
КАБИНА/СЕЗОНА ПОНУДА за термини во Март и Април (Цените означени со “*“ – други месеци) РЕДОВНА ЦЕНА
IA 259 €/329 * Од 530 €
IB 279 €/ 359 * - €
IC 299 €/ 369 * - €
XA 359 €/ 409* Од 640 €
XB 409 €/ 469 * - €
XC 429 €/ 489 * - €
SJ 629 €/ 829 * Од 810 €
SB 809 €/ 1039 * - €
SG 909 €/ 1179 * - €
3. и 4. возрасно лице плаќа 259 €
1.и 2. ДЕТЕ (од 2 – 10,99 год.) плаќа 129 €
Бебе (под 2 години) плаќа 129 €
ДОПЛАТА за 1/1 соба (за тип на кабини IA – XC) – 30%
ДОПЛАТА за 1/1 соба (за апартманските кабини) – 70%
Пристанишни и сервис такси (вклучени) – 129 €
2 ЕКСКУРЗИИ на копно/ Кушадаси & Хераклион 2 ЕКСКУРЗИИ на копно/Кушадаси & Санторини (во Ноември)

ОПИС на КАБИНИТЕ :

IA – ВНАТРЕШНА кабина, на 2. и 3.палуба (околу 11 м2). Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ.

IB - ВНАТРЕШНА кабина, на 4.палуба (околу 11 м2). Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ.

IC - ВНАТРЕШНА кабина, на 5. и 6.палуба (околу 11 м2). Може да смести максимум до 2 лица (2 кревети на под). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ.

XA – НАДВОРЕШНА КАБИНА,  на 4.палуба (околу 17 м2). Во кабината има голем прозорец со поглед на морето, Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

XB – НАДВОРЕШНА КАБИНА,  на 5.палуба (околу 17 м2). Во кабината има голем прозорец со поглед на морето, Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

XC – НАДВОРЕШНА КАБИНА,  на 6.палуба (околу 17 м2). Во кабината има голем прозорец со поглед на морето, Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

SJ – JUNIOR SUITE, на 7.палуба, (околу 22 м2). Може да смести максимум до 3 лица (2 кревети на под + 1 софа-кревет). Опремени со тоалет со када, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер и прозорец.

SB – BALCONY SUITE, на 9.палуба, (околу 27 м2). Може да смести максимум до 3 лица (2 кревети на под + 1 софа-кревет). Опремени со тоалет со када, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер и балкон.

SG – GRAND SUITE, на 9.палуба, (околу 35 м2). Може да смести максимум до 3 лица (2 кревети на под + 1 софа-кревет). Опремени со тоалет со када, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер и балкон. 

КАЛЕНДАР на ПЛОВИДБА во 2022.година
МАРТ АПРИЛ МАЈ ЈУНИ ЈУЛИ АВГУСТ СЕПТЕМВРИ ОКТОМВРИ НОЕМВРИ
  01 06 03 01 05 02 06  
  08 13 10 08 12 09 13  
18 15 20 17 15 19 16 20  
25 22 27 24 22 26 23 27  
  29     29   30