THREE CONTINENTS-7 ноќи

CELESTYAL е роденa во 2014 година, изградена на 85 години искуство од една од водечките туристички групи од Кипар. Седиштето е во Атина - срцето на античка Грција и портата кон Медитеранот. Селестиал брзо израсна во добитник на награди и на репутација број еден за избор за крстарења низ Грчките Острови и Источен Медитеран.

Што нè прави број еден? Нашата регионална експертиза. Ние водиме во начинот на претстава на одреден регион како никој друг со непобедлива мешавина од дестинации, времетраење и искуства на и надвор од бродот така што - соединети прават еден уникатен и незаборавен одмор.

Нашите бродови се средни, што значи може да се посетат пристаништа кои поголемите бродови не можат да си ги дозволат, па така можеме да понудиме уникатни помали неоткриени дестинации во нашите патувања. На нашите бродови имаат домашна атмосфера и помалку гужва. Нашите крстарења се насочени кон дестинацијата и престојуваме максимално време во пристаништата што Ви овозможува време да ги истражете познатите знаменитости, како и скриените скапоцени места. Имаме престој во некои места преку цел ден и ноќевања на одредена дестинација, особено кај нашите патувања со 7 и 14 ноќевања. Нашиот концепт е ALL INCLUSIVE и Ве заштитува од какви било скриени трошоци. Исхраната е на самиот брод, бесплатно домашно вино, пиво, безалкохолни пијалоци, чаеви, кафиња, коктели и одбрани брендирани жестоки пијалоци, две екскурзии на брегот и гратиси во нашите цени.Ние нудиме различно времетраење на крстарењата за да одговараат на сите Ваши планови за патување. Откријте ги Грчките острови на нашите 3 или 4 ноќни мини крстарења. Крстарење подолго на нашите 7 и 14-ноќни патувања низ грчките острови и источниот Медитеран.За некои патници, нивното крстарење е само бродот, за други - дестинациите се сметаат повеќе од било што, за трети - услугата и стилот, грижата и удобноста, но сепак, во Селестиал сите сме за едно цело искуство од почеток до крај - и доставување автентичност. И иако ние самите го кажуваме тоа, посетата на местата е прилично посебна. Без разлика дали сакате мини крстарење низ убава Егејска земја или имате желба да патувате подалеку, ќе бидете во најдобрите можни раце. Можеме да Ви ги покажеме прекрасните грчки острови, големи и мали, да Ве „потопиме“ во митовите и легендите за боговите, или да Ви понудиме само еден поглед на четири од седумте чуда на античкиот свет. Можете да ги следите стапките на Античките Грци, Римјани, Венецијанци, Османлии, па дури и Свети Павле. Ќе Ве однесеме до дестинациите како се епски, разновидни и возбудливи како Солун и Истанбул, Каиро и Кипар, Родос и Крит, Волос, Ерусалим, Лимасол и Миконос. Од Европа, источно кон Азија и јужно кон Светата Земја и Африка, Ве замолуваме да ни се придружите на незаборавно и извонредно патување и откривање.Со задоволство можеме да го објавиме воведувањето на Celestyal - искуствоto во нашата флота. Искуството на Celestyal има голем број на искуства на гости од сите возрасти, вклучува и шест места (ресторани) за исхрана, седум барови и салони, два базени, две џакузи, Beach - клуб, платформа за сончање и џогинг патека. Заокружувајќи го Celestyal Искуството ќе бидете дел од ноќни забави, казино, библиотека, соби за состаноци, бутици на самиот брод, сето тоа - дополнето со уникатен, специјализиран бар за вино и сирење што ќе служи како придонес кон почитта на медитеранските вина и сирења.Една од извонредните карактеристики на Celestyal Искуството е неговиот огромен (4.300 м2) панорамски спа -центар се шири низ две палуби, со комплетно опремена спортска сала што нуди поглед на океанот, бањи за таласотерапија, простории за масажа, сауни и низа термални апартмани. Импресивниот спа-центар исто така вклучува и салон за чаеви во јапонски стил, кој содржи широк спектар на ретки чаеви, вклучувајќи чаеви од лековити билки и планински чаеви.BEACH-клубот...ова отворено подрачје само за возрасни, посветено на гостите кои преферираат „wellness“  - нудат спокојна атмосфера што може да се најде само во најдобрите Грчки островски chillout - клубови на плажа. Beach - клубот може да се пофали со внимателна услуга за гостите, удобноста на премиум лежалките и шатори за сонце, додека џакузито е со infinity-поглед преку кон морската шир.Кога станува збор за целосна релаксација, ништо подобро од посета на бањата. Од кога ќе направите еден чекор внатре, започнува смирувачкиот амбиент и работи нејзината магија. Обновете се со масажи за глава и масажи на тело како што е Балискиот шиацу, класична Шведска масажа и ароматерапија како како и чистење на лицето, пилинг на тело со мед и шеќер, третмани со топли камења и обвивки од кал. Всушност, имаме сè за подмладување...бидете разгалени, занесени и разубавени, почувствувајте го стресот како испловува од Вашето тело и умот доживува целосно спокојство.

КРСТАРЕЊЕ Бр.4

 THREE CONTINENTS

ТРАЕЊЕ : 8 ДЕНА/7 ALL INCLUSIVE НОЌЕВАЊА

Дестинација : АТИНА – ПОРТ САИД (Египет) – АШДОД (Израел) – ЛИМАСОЛ (Кипар) – РОДОС – КУШАДАСИ

БРОД (Крузер) : CELESTYAL CRYSTAL Ова е навистина епско патување. Не само што ги посетуваме Европа, Африка и Азија, туку и правиме долг чекор назад во времето. Нашата одисеја ќе не донесе на местата на три од седумте чуда на Античкиот свет, во Каиро, Родос и Ефес. Ако ова не е доволно воодушевувачки, постои можност да го истражувате Ерусалим и сите негови неверојатни богатства.

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :                                                                  ДЕТАЛИ од КРСТАРЕЊЕТО :

Исхрана на брод (all inclusive)                                                   Три континенти во 8 дена

Класични пијалоци – неограничено                                          Посета на светиот град Ерусалим

Селектирани екскузии                                                                Три археолошки чуда (Каиро, Родос и Ефес)

Забава на брод

Гратиси

ПРОГРАМА на ПАТУВАЊЕТО :

ДЕН 1: АТИНА - се качуваме од Грчката престолнина навечер на ова возбудливо и евокативно патување вклучувајќи ги Африка, Азија и Европа, и пловиме за Александрија. Вашата прва ноќ на бродот ќе ви даде можност да се опуштите, да се занесете во нашата All-Inclusive гостопримство и припремете за многуте авантури пред Вас, на сопственото патување со откривање преку Три Континенти што го доловуваат духот на Седумте Чуда на Античкиот свет.

ДЕН 2: НА МОРЕ - Време е да уживате во активностите и погодностите кои Ви ги нуди нашиот брод.

3 ДЕН: ПОРТ САИД - Сместен на брегот на Медитеранот, градот е основан во 1859 година за време изградбата на Суецкиот канал. Градот растел со децении наназад, но неговата слава е малку избледена. Сè уште има привлечност но главната атракција е Суецкиот канал, со подигната пешачка патека покрај крајбрежјето. Ако сакате да патувате малку подалеку, ве молиме придружете ни се на комплементарна (вклучена во цена) екскурзија до Каиро и пирамидите во Гиза, единственото од седумте големи чуда што сè уште стои. Ќе се приклучите повторно на бродот во Порт Саид.

ДЕН 4: АШДОД - Денес е предвидена посета на Светата Земја. Разновиден, денешен Ашдод ја покрива земјата на два антички градови-близнаци, тоа е најголемото пристаниште во Израел и еден од најстарите градови во светот. Во него живееле Филистејците во библиско време и кога го заробиле - тие го донесоа ковчегот на заветот од Израелците овде (иако мораа да го вратат.) Ашдод е оддалечен само 33 милји од историскиот Ерусалим, т.е. патување за да ја видите планината на храмот, куполата на карпата, зидот на плачот, црква на Светиот гроб,  Via Dolorosa и повеќе познати места и згради...

ДЕН 5: ЛИМАСОЛ - ова раздвижено туристичко срце на Кипар е полн со карактер и историја…не помалку атрактивен е и со векови стариот Замок на Лимасол, дом на средновековниот музеј на Кипар и неговата колекција на грнчарија и надгробни споменици. Кратко возење од тука, се наоѓа иконската Карпа на Афродита и впечатливиот Замок на крстоносците кај Колоси. Центарот на Лимасол е полн со кафулиња, барови и ресторани кои што, колку што се популарни за локалното население, така и на посетителите. Можете да направите екскурзија до Пафос да ја посетите археолошката локација – заштитена од УНЕСКО и Карпата на Афродита.

ДЕН 6: РОДОС - Колосот на Родос, третото од Античките Седум чуда, еднаш го надвиснуваше пристаништето, но тој долго време го нема...Така, можете да го истражите прекрасниот Стар град, лавиринт од тесни улици со калдрма што ќе ве пренесат назад до Византиската империја и пошироко.

ДЕН 7: КУШАДАСИ - Пристигнуваме во Кушадаси наутро...уживајте во целиот ден во овој шарен турски град на море. Ова е крајбрежната порта до хеленистичките урнатини на Ефес, познат како четвртото од седумте Антички чуда, Храмот на Артемида. Вклучена е бесплатна екскурзија и ова е едно од бројните несомнени моменти на нашето патување.ДЕН 8: АТИНА - Се враќаме во Атина по ова епско патување. Се надеваме дека беше едно „Чудесно“ диживување и за Вас.  

ДЕН ПРИСТАНИШТЕ ПРИСТИГАЊЕ ПОАЃАЊЕ
Сабота Атина-Грција   17.00
Недела На море    
Понеделник Каиро (Порт Саид) Египет 06.30 22.00
Вторник Ашдод-Израел 08.00 22.00
Среда Лимасол-Кипар 11.00 18.00
Четврток Родос-Грција 12.00 18.30
Петок Кушадаси-Турција 07.00 17.00
Сабота Атина-Грција 07.00  
       
       
 
THREE CONTINENTS – ЦЕНА по ЛИЦЕ за 7 ALL INCLUSIVE НОЌЕВАЊА
КАБИНА/СЕЗОНА ЦЕНА    
IA Од 1080 €    
IB 1220 €    
IC 1280 €    
XA 1300 €    
XB 1340 €    
XC 1400 €    
XD 1470 €    
SJA 1660 €    
SJB 1790 €    
S 2030 €    
SV 2140 €    
SG 2340 €    
3. и 4. возрасно лице плаќа 1000 €
1.и 2. ДЕТЕ (од 2 – 10,99 год.) плаќа 450 €
Бебе (под 2 години) плаќа 289 €
ДОПЛАТА за 1/1 соба (за тип на кабини IA – XD) – 30%
ДОПЛАТА за 1/1 соба (за апартманските кабини) – 70%
Пристанишни и сервис такси (вклучени) – 289 €
2 ЕКСКУРЗИИ на копно/ Кушадаси & Родос*

ОПИС на КАБИНИТЕ :

IA – ВНАТРЕШНА кабина, на 4.палуба (околу 17 м2). Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

IB - ВНАТРЕШНА кабина, на 5. и 6.палуба (околу 17 м2). Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

IC - ВНАТРЕШНА кабина, на 7., 11. и 12.палуба (околу 17 м2). Може да смести максимум до 2 лица (2 кревети на под). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

XA – НАДВОРЕШНА КАБИНА,  на 4.палуба (околу 17 м2). Во кабината има голем прозорец со поглед на морето, Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

XB – НАДВОРЕШНА КАБИНА,  на 5.палуба (околу 17 м2). Во кабината има голем прозорец со поглед на морето, Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

XC – НАДВОРЕШНА КАБИНА,  на 6.палуба (околу 17 м2). Во кабината има голем прозорец со поглед на морето, Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

XD – НАДВОРЕШНА КАБИНА,  на 7.палуба (околу 17 м2). Во кабината има голем прозорец со поглед на морето, Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер, 24/7 room service.

SJA – JUNIOR SUITE, на 6. и 7.палуба, (околу 24 м2). Може да смести максимум до 2 лица (2 одделни кревети или еден брачен лежај). Има голема стаклена лизгачка врата, која води до балкон со поглед на море. Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер и 24/7 room service.

SЈB – BALCONY SUITE, на 10., 11. и 12.палуба, (околу 24 м2). Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Има голема стаклена лизгачка врата, која води до балкон со поглед на море. Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер и 24/7 room service.

S – SUITE, на 11.палуба, (околу 37 м2). Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Има голема стаклена лизгачка врата, која води до балкон со поглед на море. Опремени со TWC, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер и 24/7 room service. Оваа категорија има пристап до услугата Celestyal Cruises Suite Consierge, која располага со наменски шалтер за пријавување, забрзана ембаркација, посебна област за јадење на бродот и услуга за достава на експресен багаж, вклучително и помош при распакување.

SV – SUITE со ВЕРАНДА, на 11. и 12.палуба, (околу 37 м2). Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Има голема стаклена лизгачка врата, која води до веранда со поглед на море. Опремени со TWC, џакузи, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер и 24/7 room service. Оваа категорија има пристап до услугата Celestyal Cruises Suite Consierge, која располага со наменски шалтер за пријавување, забрзана ембаркација, посебна област за јадење на бродот и услуга за достава на експресен багаж, вклучително и помош при распакување.

SG – GRAND SUITE со ТЕРАСА, на 11. и 12палуба, (околу 48 м2). Може да смести максимум до 4 лица (2 кревети на под и 2 кревети на спрат). Има голема стаклена лизгачка врата, која води до тераса со поглед на море. Опремени со TWC, џакузи, фен, клима, телефон, сеф, ТВ, мини-бар со фрижидер и 24/7 room service. Оваа категорија има пристап до услугата Celestyal Cruises Suite Consierge, која располага со наменски шалтер за пријавување, забрзана ембаркација, посебна област за јадење на бродот и услуга за достава на експресен багаж, вклучително и помош при распакување. 

КАЛЕНДАР на ПЛОВИДБА 2022.година  
МАРТ АПРИЛ МАЈ ЈУНИ ЈУЛИ АВГУСТ СЕПТ ОКТ НОЕ ДЕК
                  03
                  10
                19  
                26  
                   
 
КАЛЕНДАР на ПЛОВИДБА 2023.година  
ЈАН ФЕВ МАЈ ЈУНИ ЈУЛИ АВГУСТ СЕПТ ОКТ НОЕ ДЕК
07 04             04 02
14 11             11 09
21 18             18  
28 25           28 25