ПУЉА

Датум на тргнување

07.09.2024 16:59

Датум на враќање

15.09.2024

Цена на аранжман

Од 459 EUR

Дестинација

ИТАЛИЈА

Програма

Апулија (Пуља) регионот сместен на „штиклата“ на Италијанската чизма, се граничи соодветно со Јадранското и Јонското Море и со регионите Basilicata, Campania и Molise. Има површина од 19.348 км2 и е претежно рамничарски со ниски брегови пробиени од планинскиот полуостров Гаргано и висорамнината на областа Мурге. Овој регион - кој останува релативно непознат за странските туристи - е еден од најубавите во земјата. Па зошто да ја посетите Пуља, прашувате?

По своите природни карактеристики и географска положба, бидејќи се наоѓа во средината на Средоземното Море, Пуља е омилена дестинација на имигрантите уште од 3-от милениум п.н.е. Грчката колонизација започнала во 19 век п.н.е. и отишла се до 8 век п.н.е., кога ја достигнала својата кулминација. Таранто бил симбол на процутот на Голема Грција, но по војните против Месапијците и Луканците, тие се здружуваат со Римјаните за да најдат крајбрежен излез. Следуваше период на декаденција се до конечна победа на Римјаните во 242 п.н.е. Откако целиот регион бил освоен, Рим започнал културно и граѓанско обединување на овие етнички различни луѓе. Поморските комуникации со Епир, Македонија, Грција, Сирија и Египет поттикнаа културни и комерцијални размени и изградба на многу патишта за да се олеснат патувањата до Италија.

Христијанството се проширило во Пуља и биле изградени многу епископски седишта. За време на германско-византиските војни, започнало мрачно доба и траело до инвазијата на Ломбардите во Бриндизи. Во 9. век муслиманите го освоиле Таранто, а Бари станал емират. Но, и Бари во 876 година и Таранто во 880 година се вратиле во Источната империја. Од 9 век до 19 век, Пуља била освоена од Сарацените, Византијците, Норманите, Кралството Сицилија, Кралството Неапол, Хоенштауфените, Шпанците и Французите... и тоа да не зборуваме за крајбрежните окупации од Турците и Венецијанците...Резултат : многу средновековни замоци, но не само тие...куќите изветвени од сонцето, азурната вода, плажите со бел песок, средновековните цркви, огромните плантажи на лимон и маслинки, вкусната храна...не треба да ја користите вашата имагинација, само дозволете Пуља да Ве прегрне...

1.ДЕН (07.09.’24 - сабота) : БИТОЛА - ДРАЧ Состанок на групата на Градската Автобуска Станица во 13.30 часот...поаѓање за Албанија во 14.00 часот. Патот води преку г.п. Охрид, Струга, Елбасан...пристигнување во Драч околу 19.30 часот. По краткиот одмор и чекирањето на билетите – трансфер на фери брод околу 21.00 часот. Испловување за Италија во 23.00 часот. Ноќевање.

2.ДЕН (08.09.’24 - недела) : БАРИ Пристигнување на пристаништето во Бари околу 8.00 часот. По царинските формалности, се упатуваме на разглед на градот...Обиколка на старата Bari Vecchia (стариот град) е совршена можност да се заглавите во срцето на овој главен град на Пуља. Областа Сан Никола се протега помеѓу двете пристаништа во Бари, старото и новото, со поглед на морскиот брег на Бари. Историскиот центар на градот, кој датира од средниот век, е опкружен со ѕидови од Норманскиот замок (12.век) кои доминираат овде и е една од иконите на Пуља. Кога шетате низ лавиринтот на тесните улички, застанете за да им се восхитувате на жените кои подготвуваат типични апулиски тестенини „орекиет“, рачно направени на традиционален начин...Следната станица може да биде само базиликата San Nicola, една од највпечатливите и најзначајните верски објекти во Италија, место каде се чуваат моштите на Св.Никола. Конечно, Lungomare Imperatore Augusto нуди совршена можност да му се восхитувате на Јадранското Море и на некои од најубавите градби во градот, како Teatro Petruzzelli, Piazza Ferarese Mercantile, Corso Vittorio Emanuele…пријатен и релаксирачки за шетање, центарот е преполн со типични ресторани каде што можете да ги вкусите вкусните локални јадења. Се на се - совршен град не само за оние кои го сакаат морето, туку и за страствените истражувачи. Сместување во хотел. Ноќевање.

3.ДЕН (09.09.’24 - понеделник) : БАРИ – АЛТАМУРА – МАТЕРА Појадок. Денес е „праисториски“ ден, ден за посета (факултативно) на пештерата Ламалунга (во близина на Алтамура) каде ќе бидете сведоци на фосил стар повеќе од 100.000 години... Во трудот од 2015 година објавен во Журналот за човечка еволуција, беше објавено дека фосилот е неандерталец, а датирањето на калцитот откри дека коските се стари помеѓу 128.000 и 187.000 години. „Човекот“ од Алтамура е еден од најкомплетните палеолитски скелети што некогаш биле откриени во Европа и го претставува најстариот примерок од неандерталската ДНК што е успешно секвенционирана. Патувањето продолжува кон Матера – редок скапоцен камен на регионот Базиликата и претставува волшебно чудо на времето. Посетата на овој Лукански град е како преживување на славното минато. Наликува на мала и прекрасна сцена на раѓање, поради што е познат како „вториот Витлеем“, обезбедувајќи позадина за филмови како „Евангелието според Свети Матеј“ на Пјер Паоло Пацолини и „Страдањата на Христос“ на Мел Гибсон. Историјата на Матера датира од палеолитските населби, додека првата неолитска керамика во Матера датира од околу 7500 години п.н.е., кога во селата се произведувала керамика од теракота. Изграден на вкоренето праисториско село, градот најверојатно има грчко потекло. Во времето на Magna Graecia, Матера делел блиски односи со колониите на јужниот брег, станувајќи трговска и транзитна рута во римско време. Тој беше домаќин на клучните имиграции на Византиски и Бенедиктински монаси, кои ги трансформираа пештерите од огромната долина Гравина во карпести цркви. Симболот на градот се „Саси“, пештери ископани во планината каде што живееле локалното население додека не биле принудени да се населат во модерни сместувачки капацитети во 1950-тите. Занемарен долги години, Саси од Матера влезе во списокот на светско наследство (UNESCO) како пример на вековен начин на живот што треба да се зачува и да се предаде на потомството. Матера е восхитувачки пример за одржлив начин на живот. Слободно време за индивидуален разглед на градот. Враќање во Бари во касните попладневни часови. Ноќевање.

4.ДЕН (10.09.’24 - вторник) : БАРИ – АЛБЕРОБЕЛО – ПОЛИЊАНО а МАРЕ Појадок. Одјавување од хотелот и заминување за Алберобело – главниот град на „трулите“, извонредно сведоштво за градба од сув камен со покриви во форма на конус или пирамида, ќе ве маѓепса со пространство од повеќе од 1.500 трули кои се на списокот на светско наследство на UNESCO од 1996 година. Историјата на Алберобело не е толку стара колку што може да се мисли. Градот, како што можеме да видиме денес, бил основан на крајот на 14 век по налог на грофовите од Конверсано, земјопоседници кои го довериле управувањето со територијата на некои селани. Законот на Кралството Неапол бараше плаќање данок за секое ново изградено село и, според некои студии, трулите се резултат на измама смислена за да се избегне плаќањето на тие даноци. Изгледот на овие згради мораше да биде намерно несигурен за да се даде идеја за згради кои лесно може да се урнат во случај на инспекција…слободно време за индивидуално истражување на тесните улички и сокаци на Rione Monti и Rione Aia Picola, две засебни целини кои го сочинуваат ова бајковито место...Се упатуваме кон Полињано а Маре. Сместување во хотел. Ноќевање.

5 – 7.ДЕН (ПОЛИЊАНО А МАРЕ) : Уживајте овие денови во кристално чистите води на Јадранското море, Апулијската гостопримливост, неверојатно вкусната кујна, запознајте се и воодушевувајте се на културно-историското наследство на Пуља!

т.а. ПАЛАС припреми богата факултативна програма која не смеете да ја пропуштите...

8.ДЕН (14.09.’24 - сабота) : ПОЛИЊАНО а МАРЕ – БАРИ Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. Поаѓање за Бари, можност за посета на некој трговски центар, или слободно време за шопинг...собир на групата во 19.00 часот. Трансфер на траект. Испловување за Албанија во 22.00 часот. Ноќевање.

9.ДЕН (15.09.’24 - недела) : ДРАЧ – БИТОЛА Пристигнување во Драч околу 08.00 часот. Поаѓање за Македонија и пристигнување во Битола околу пладне. КРАЈ на ПРОГРАМАТА

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ :

28.460,00 денари (459 €) – роденденски ПОПУСТ од 30 € за ЦЕЛОСНА УПЛАТА до 01.07.2024 !

30.320,00 денари (489 €) – редовна цена

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА :

- Автобуски превоз на горенаведената релација;

- бродски превоз Драч – Бари - Драч (билет за “deck” - седишта);

- 2 НП во хотел со 3* или 4* во Бари;

- 4 НП во хотел со 3* во Полињано а Маре;

- ТРАНСФЕР на патници без надокнада од Скопје, Велес, Кавадарци и Прилеп;

- Разглед на Бари со стручен водич

- Посета на Алберобело

- организација, водство и реализација на аранжманот;

ДОПЛАТИ :

- ДОПЛАТА (FERRY – брод) за двокреветна кабина – 20 € по лице во правец, доплата за трикреветна кабина - 15 € по лице во правец, доплата за четирикреветна кабина – 10 € по лице во правец);

- ДОПЛАТА за 1/1 соба : 9.300,00 ден. (150 €);

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :

- Факултативните излети и посети;

- влезниците при посета на културно-историските споменици;

- патничкото осигурување – БЕЗ ФРАНШИЗА - 300,00 ден. по лице;

ВАЖНО : Минимален број на патници потребен за изведување на факултативата е 25.

ОПИС на ФАКУЛТАТИВАТА :

1. АЛТАМУРА – МАТЕРА; “Човекот” од АЛТАМУРА е фосил од родот Хомо откриен во 1993 година во карстна дупка во пештерата Ламалунга во близина на градот Алтамура. Извонредно добро сочуван, но покриен со дебел слој калцит, кој има облик на пештерски пуканки, наодот е оставен на самото место за да се избегне оштетување. Истражувањето во текот на следните дваесет години главно се засноваше на документираните набљудувања на лице место. Следствено, експертите не можеа да се договорат за конечната возраст, ниту пак имаше консензус за видот на кој му припаѓа. Само откако беше изваден фрагмент од десната скапула (рамената коска), беше можно да се добие прецизно датирање на поединецот, анализа и дијагностика на неговите морфолошки карактеристики и прелиминарна палеогенетска карактеризација. Во трудот од 2015 година објавен во Журналот за човечка еволуција, беше објавено дека фосилот е неандерталец, а датирањето на калцитот откри дека коските се стари помеѓу 128.000 и 187.000 години. „Човекот“ од Алтамура е еден од најкомплетните палеолитски скелети што некогаш биле откриени во Европа и го претставува најстариот примерок од неандерталската ДНК што е успешно секвенционирана.

МАТЕРА; Занемарен долги години, САСИ од МАТЕРА влезе во списокот на светско наследство како пример на вековен начин на живот што треба да се зачува и да се предаде на потомството. Матера е восхитувачки пример за одржлив начин на живот. Историјата на Матера датира од палеолитските населби, додека првата неолитска керамика во Матера датира од околу 7500 години п.н.е., кога во селата се произведувала керамика од теракота. Изграден на вкоренето праисториско село, градот најверојатно има грчко потекло. Во времето на Magna Graecia, Матера делел блиски односи со колониите на јужниот брег, станувајќи трговска и транзитна рута во римско време. Тој беше домаќин на клучните имиграции на византиски и бенедиктински монаси, кои ги трансформираа пештерите од огромната долина Гравина во карпести цркви. По населувањето на Норманите во Италија, градот уживал период на мир, проследен со глад и земјотреси. Матера бил кралски град долго време, сè додека не дошол под власт на Арагонците и не му бил отстапен на грофот Џован Карло Трамонтано, кој подоцна бил убиен од даночно угнетените локални жители. Луѓето од Матера никогаш не се плашеле да се слушнат: тие беа првите на југот што се побунија против нацистичката окупација. Во 1952 година, национален закон повика на евакуација на Саси, кои се сметаат за „срам на Италија“ поради пренатрупаноста и нехигиенските услови, и изградба на нови станбени области за да се развие нова градска област.

Што да се види во Матера: 4 локации што не се пропуштаат

Спектакуларно издлабен во туф (врста на карпа), Матера ви овозможува повторно да ја преживеете историјата благодарение на познатите Саси, бројните карпести цркви и недопрените природни области. Ајде да провериме што да видиме во Матера. Очигледно, прво застанување на Саси ди Матера (Камењата на Матера). Прогласена за светско наследство на UNESCO, античката населба била изградена во вулканската карпа од туф што ја обложува долината Гравина. Неговите кривулести улички, лавиринтот од пештери, градини, тераси и тунели го прават уникатен архитектонски комплекс. Матера и пештерската црква: посетата на криптата на првобитниот грев е заглушувачко искуство. Оваа прекрасно фреско-пештерска црква е врежана во ѕидот на Gravina di Picciano, веднаш надвор од Матера. Еден од најважните примери на раното средновековно сликарство во Медитеранот, некогаш го користеле овчарите како засолниште за добиток. Карпестите цркви во Матера - задолжителна за сечија листа. Основани во раниот среден век, овие мистични места се врежани во карпата за да се создадат испосници, крипти, базилики и светилишта, расфрлани низ урбаното ткиво на Саси-те…aко се прашувате што да видите во Матера за да го искористите максимумот од ова волшебно место, еве две локации кои мислиме дека не се пропуштаат. Прва станица : Куќата - пештера на Vico Solitario. Ова античко живеалиште, опремено со автентичен современ мебел и алатки, е совршена можност да се разбере каков бил животот во ископаните куќи на Saso Caveoso. Понатаму до Piazetta Pascoli во Матера, романтичен балкон кој нуди евокативен панорамски поглед на Саси. Лево од палатата Pallazzo Lanfranchi, го носи името на поетот Џовани Пасколи, кој ја започнал својата кариера како учител на латински и грчки јазик во овој град. ЦЕНА по лице : 25 € (трансфер+слушалки+локален водич)

2. ОСТУНИ – ЛЕЧЕ (предвидено за среда – 11.09.2024); Ние сме на северниот крај на „петицата“ на Италија, земја на вина и маслинови дрвја и виртуозностите на барокот Лече и Алто Саленто. Ова е БЕЛИОТ ГРАД, кралицата на маслиновите дрвја и градот на Христовото раѓање. Прекари кои би требало да бидат доволни за да се пренесе сликата на овој фотогеничен град, како и територијата што го опкружува. На последното подножје на Murge, градот се издвојува наспроти зелениот пејзаж на маслинови градини. Лавиринтска патека, бело варосани куќи на кривулестите улички и скали, осум арагонски кули (имаше 15 првично) кои доминираат над средновековниот стар град. На врвот, античкото село, наречено Ла Тера, доминира со катедралата од крајот на 15 век, со готски форми и прекрасна трипартитна фасада со пиластри. На помалку од 10 километри, брегот е прошаран со поглед на Марина ди Остуни, пристаништето на Виланова и бањата и термалното одморалиште Торе Кане. ОСТУНИ бил изграден на три рида во раскошните области на краевите на Мурге. Неговото име потекнува од ASTU NEON, што значи „НОВ ГРАД“. За време на Византијците градот станал важно епархиско седиште. Тој им припаѓал на Норманите, на округот Лече, на кнежеството Таранто, на Војводството Бари и бил феуд на семејството Лопез и Рохо. Бело измиените ѕидови, разнобојните балкони, сончевата светлина и местата каде светлата и сенките кои силно контрастираат со боите на селата - ги заслепуваат воодушевените туристи.

ЛЕЧЕ - прекрасниот сончев град меѓу белите камења; Барокен град бакнуван од сонцето и прекрасното море, меѓу белата боја на локалниот камен и боите на земјата, Лече се наоѓа во северно-централниот дел на Салентинската рамнина. Се одликува со своите колонади, сводови и многубројните прозорци од рози, како и со типичните мали плоштади и неочекуваните улички, прошаран со прекрасни аристократски палати - се издвојува меѓу најубавите градови на уметноста на Апенинскиот полуостров. Познат како „Фиренца на југот“, Лече воодушевува, фасцинира и освојува со археолошките остатоци од римското владеење и со изобилството на барокот од 17 век, познат овде како „Лече барок“, уникатен израз на популарен јазик со медитерански корени. Туристите од целиот свет ги освојува и добро познатата апулиска топлина и извонредната традиција на храна и вино. Богат со уметнички дела од римскиот, средновековниот и ренесансниот период, но светски познат по својот барокен стил интерпретиран на многу специфичен и специфичен начин, тој е град полн со атракции. Што да се види во Лече? Ова е мини-водич за најпопуларните места за посета : Обиколката на градот мора да започне во катедралата во Лече. Со својот плоштад кој е вистински музеј на отворено, Катедралата на Упсението на Богородица се карактеризира со камбанарија и две фасади, едната многу скромна, другата богато украсена. Потоа се движиме кон Piazza di Sant'Oronzo во Лече именуван по светецот-заштитник на градот. Овде ќе се соочите со ремек-дело на историски докази кои раскажуваат за нејзините различни епохи. Потоа, не треба да се пропушти : Porta Napoli, триумфална капија што води директно до историскиот центар на градот и базиликата Santa Croce, најзначајниот пример на барокот на Лече со толку раскошни украси на фасади што ќе ве остават без зборови. Историскиот центар на Лече, покриен со портали, цркви, куби, споменици и куќи во полн барокен стил на Лече за да се восхитувате, го прави вреден да се прошета. Кога сонцето заоѓа, особено ако пристигнете во Лече во лето, е најдобро време; ќе ве пречека поблага температура и светло кое ги запали спомениците, кое ќе ве воодушеви како никој друг. Други точки на интерес што не треба да се пропуштат, потопени во историја и убавина над фантазијата, ги вклучуваат Римскиот амфитеатар Porta Rudiae, замокот на Чарлс V и Опатијата Santa Maria di Serate. ЦЕНА по лице : 25 € (трансфер+слушалки+локален водич)

3. МАРТИНА ФРАНКА – ТАРАНТО (предвидено за четврток – 12.09.2024); Во срцето на долината Итриа, МАРТИНА ФРАНКА е живиот град познат по својата концентрација на барок, од кој историскиот центар е испрекинат. На прекрасна панорамска позиција со поглед на долината се наоѓа плетка од камени улички со ненадејно проширување, барокни цркви и палати со цветни балкони од ковано железо. Во лето, тој е дом на престижниот фестивал на оперска музика во долината Итриа. Центарот е големото камено проширување на Piazza XX Settembre, типично собирно место на постарите кои седат под сенка и разговараат. Доаѓајќи од величествената Војводска палата, можете да стигнете до неа поминувајќи под барокната Porta di Santo Stefano, наречена уште и Porta di Sant Antonio и која потсетува на чудесната интервенција на Сан Мартино, кој според легендата помогнал да се одбрани градот од платениците. на француската круна. Оттука, U'ring, во сленг, на италијански Ринго (Corso Vittorio Emanuele, официјалното име), е најдобриот начин да се влезе во центарот, бидејќи тоа е патот по кој се концентрирани главните атракции. Меѓу благородните барокни палати, базиликата на Сан Мартино се појавува малку изненадувачки со нејзината фасада украсена со извртени рококо кадрици. Но, местото каде што ја добивате најголемата прегратка на барокот во Мартина Франка е полукружниот плоштад на Марија Безгрешната, од која излегува базиликата на отворената страна. Пазарните тезги некогаш стоеја под неокласичниот трем. Дење можете да уживате во сјајот на белиот камен, додека ноќе светлата што го осветлуваат прават незаборавна глетка.

ТАРАНТО; Една од најпознатите колонии на Magna Graecia, „Градот на двете мориња“ живее во симбиоза со Marina Grande, граничи со Punta Rondinela, Capo San Vito, и Mar Picolo, во еден полузатворен слив. Фасцинантна испреплетеност на историјата и културата, помеѓу стариот град и модерниот град, поврзани со два моста : камениот мост, изграден по поплавата во 1883 година и нишачкиот мост, отворен во 1887 година, фасцинантен симбол на големите дела на механичкиот инженеринг. Античките остатоци се чуваат во Националниот археолошки музеј, каде што е можно да се восхитувате на познатиот „Ори ди Таранто“, рафинираните продукции на локалната златарска уметност, како и огромната колекција на археолошки наоди. Фестивалот на заштитникот во чест на Сан Каталдо, на кој чамците од различните градски области се натпреваруваат во карактеристичното палио, е многу сугестивен. Ќе имате привилегирана прилика да ја вкусите познатата школка Таранто, неприкосновена кралица на трпезата, и варена и сирова. Таранто е голем град, веројатно основан околу 8 век п.н.е од колонистите кои дошле од Спарта. Легендата вели дека Фалант, спартанскиот водач основал колонија во земјата веќе населена од лапигите. Покрај легендата, констатирано е дека дијалектот на жителите на Таранто бил лаконскиот и дека законите, магистратурата и сите институции биле спартански. Таранто е познат по пристаништето и воената поморска база; всушност нејзината историја отсекогаш била под влијание на нејзината локација на морето. За време на Првата и Втората светска војна беше сериозно бомбардиран пред сè во Втората светска војна од 1940 до 1945 година. ЦЕНА по лице : 25 € (трансфер+слушалки+локален водич)

Информации за плаќање

Резервирај

Пополнете ја формата за резервација

Аранжмани

Ние користиме колачиња со цел да го подобриме Вашето искуство на нашиот веб сајт.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ