ICONIC AEGEAN-3 ALL

Цена на аранжман

Од 299 EUR

Дестинација

ГРЦИЈА

Програма

ICONIC AEGEAN ТРАЕЊЕ : 4 ДЕНА/3 ALL INCLUSIVE НОЌЕВАЊА Дестинација : АТИНА – МИКОНОС – КУШАДАСИ – ПАТМОС – КРИТ – САНТОРИНИ БРОД (Крузер) : CELESTYAL OLYMPIA

Можеби ова е кратко крстарење, но ќе бидете изненадени колку гледаме. Миконос и неговите познати ветерници, Кушадаси во Турција, точката за запирање за Ефес, местото на едно од седумте чуда на античкиот свет и чудесните грчки острови Патмос и Санторини. Вашето патување низ прекрасниот Егеј може да изгледа како сон до моментот кога ќе се вратите.

ПРОГРАМА на ПАТУВАЊЕТО :

Ден 1: Атина / Миконос - Го напуштаме историскиот и класична престолнина на Грција и испловуваме за нашата прва дестинација, прекрасниот остров Миконос, исто така познат како Островот на ветровите. Прошетајте вечерта низ Стариот град со неговите беспрекорно бело-варосани куќи, камено-поплочените улички, сликајте се покрај убавите мали црквички и освежете се во прекрасните кафе-барови на „Мала Венеција“...Несомнено ќе ја препознаете „разгледницата“ на белите ветерници кои седат рамо до рамо, веќе 5 века, со поглед кон морето.

Ден 2: Кушадаси / Патмос - Пристигнуваме во шарениот Турски град на море - Кушадаси наутро. Ова е крајбрежна порта до хеленистичките урнатини на Ефес, познат по едно од седумте чуда на Антички свет, Храмот на Артемида. Оваа екскурзија е вклучена во цената и несомнено ќе биде една од незаборавните моменти од нашето патување. Патмос, еден од најсеверните острови на Додеканезите и еден најмалите, има свој шарм. Познато е по тоа што е претпоставена локација на визијата за Јован Крстител во Книгата на Откровението каде беше напишана. Повеќето научници велат дека ова е веројатно некој друг, но зошто да се расипе толку добра приказна?

Ден 3: Крит (Ираклион) / Санторини - добредојдовте на Крит, Најголемиот грчки остров, место на мистерија, митови и легенди. Има шанса да се вклучите во духовноста на градот Ираклион и некои необични археолошки и историски факти за Крит. Можете исто така да дознаете повеќе за уметноста и креативноста на Миноанците. Вклучивме и бесплатна посета на палатата Кносос, некогаш дом на најстарата европска цивилизација и повод за легендата за грчкиот херој Тезеј и Минотаурот. Нашата одисеја продолжува додека поминуваме една вечер во Санторини, чие зачудувачко лице е веднаш препознатливо низ целиот свет. Сигурни сме дека Санторини ќе Ви го одземе здивот, со неговите високи предели, гроздовите од бело варосани куќи во главниот град Фира, и секако иконската сино-куполна црква во Ија. Не заборавајте да седнете во еден од многуте ресторани кои се лоцирани на работ на калдерата.

Ден 4: Атина - Се враќаме во главниот град по неколкудневната авантура.


ДЕН
ПРИСТАНИШТЕ
ПРИСТИГАЊЕ
ПОАЃАЊЕ
Петок
Атина-Грција
 
13.00
Петок
Миконос-Грција
18.00
23.00
Сабота
Кушадаси-Турција
07.00
13.00
Сабота
Патмос-Грција
16.30
21.30
Недела
Крит-Хераклион-Грција
07.00
12.00
Недела
Санторини-Грција
16.30
21.30
Понеделник
Атина-Грција
06.00
 Информации за плаќање

Резервирај

Пополнете ја формата за резервација

Аранжмани

Ние користиме колачиња со цел да го подобриме Вашето искуство на нашиот веб сајт.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ